Mistrzostwach Europy Xterra

Nauczycielka wychowania fizycznego ZSZ nr 2, pani Joanna Garlewicz na Mistrzostwach Europy Xterra w czeskich Prachaticach zajęła I miejsce w swojej kategorii  wiekowej  i  tym  samym  uzyskała  kwalifikację  na  Mistrzostwa  Świata  w Xterra na Hawajach.

XTERRA to seria wyścigów cross triathlonowych, tj. trzy dyscypliny, które obejmują pływanie, kolarstwo górskie i biegi przełajowe. Zawody są rozgrywane na dystansie 1,5 km pływania, 30 km kolarstwa górskiego, 11 km trasy biegowej.

 

W XTERRA jest podział na grupy „pro” czyli zawodowcy i „grupy wiekowe”. W dywizji zawodowej sportowcy rywalizują o nagrody pieniężne i sponsoring. Podział grup wiekowych został stworzony dla tych, którzy nadal chcą rywalizować, ale nie mają aspiracji, aby zostać zawodowymi sportowcami. Obie dywizje rywalizują w szeregu punktowym, w którym sportowcy gromadzą punkty, zajmując piętnaście najlepszych miejsc w dowolnym wyścigu, w którym biorą udział. Uwieńczeniem zmagań i marzeniem większości jest zdobycie slota i udział w Mistrzostwach Świata Xterra, które odbywają się na wyspie Maui.